Jak nakupovat na eBay?

Nakupování na největší internetové aukční síni se mnohým lidem zdá velmi složité, a proto od něj upouštějí a jdou si nakoupit do menších internetových obchodů, anebo do kamenných prodejen. Je to z jejich pohledu škoda, jelikož právě na eBay mnohdy získají kýžené zboží mnohem levněji a také v mnoha případech rychleji. Internetové aukce jsou doslova fenoménem dnešní doby a eBay je v podstatě tou největší, takže svým zákazníkům nabízí nejširší sortiment, jaký je možné na internetu hledat.

Než začnete na eBay obchodovat, je třeba si obstarat platební kartu, jejímž prostřednictvím budete následně platit. Pokud nemáte, tak si založte účet u některé z běžných bank a k němu vám bude přidělena i platební karta. Karta nemusí být embossovaná, ale stačí klasická platební karta pro mezinárodní platby. Ověřte si určitě, jestli jsou s danou kartou povoleny platby přes internet.

sponzorované odkazy

Až budete samotnou kartu mít, tak je třeba si zařídit účet PayPal. Jedná se o celosvětově největší mikroplatení systém vůbec. PayPal je právě s eBay naprosto nerozlučně spjat. K registraci na PayPal si nalistujete stránku www.paypal.com a zaklikněte sign in. Dále budete muset vybrat zemi, ve které žijete, tedy Českou republiku a v oblasti Personal si najeďte na Get started. Vyskočí vám dlouhý formulář, který budete nuceni vyplnit. Mezi jinými položkami napíšete jméno, adresu, telefon, emailovou adresu a další osobní položky. V poslední řadě také zvolíte heslo. Heslo musí být delší než osm znaků a v případě jeho zapomenutí ještě zvolíte otázku a odpověď, která vám pomůže později heslo získat zpět.

Po odkliknutí souhlasu s licenčními podmínkami vyplnění políčka proti spamům se dostanete ke kroku, kdy přidáte do systému svou platební kartu. Do formuláře vypíšete jméno člověka, na kterého je karta vystavena, dále typ karty, číslo karty, datum, od kterého karta platí a také ověřovací číslo. Za ověřovací číslo je považován speciální třímístný kód, jenž naleznete na druhé straně karty hned vedle proužku pro podpis. Jak budete všechno mít, tak v další fázi potvrdíte emailovou adresu. Na váš email vám poté přijde od PayPalu email a vy kliknete na odkaz v tomto emailu a zadáte heslo pro vyplnění registrace. Pak už bude následovat pouze ověření karty. PayPal si jednoduše ověří, jestli vámi zadaná platební karta skutečně existuje a jestli je skutečně vaše. Tímto budete mít splněny veškeré předpoklady pro to, abyste mohli nakupovat na eBay, jak se vám bude líbit.

Jak tedy na samotný nákup? Na eBay se nejdříve zaregistrujete, s tím, že jako vaši zemi zatrhnete Czech Republic. Zanedlouho bude vše jednodušší, jelikož stránky eBay budou také v češtině. Největší světová burza zboží se totiž rozhodla zakotvit i v České republice. Po registraci vám na email přijde registrační kód. Když už budete přihlášeni, tak se vám zobrazí jak samotné kategorie zboží, tak také tipy na dobrý nákup. Vybírat si budete moci hned několika způsoby. Ke svému vytouženému produktu se budete moci proklikat pomocí kategorií, anebo prostě a jednoduše zadat jména výrobku do vyhledavače a pak se prokousat bohatou nabídkou.

Systém filtrování výrobků je velmi důmyslně propracovaný, takže se ke zboží, které poptáváte, jistě rychle dostanete. Na eBay se dá koupit zboží v jakémkoli stavu. Vyhlédnout si budete moci jak zboží starší bazarové, tak i zboží nové. U nových věcí pochopitelně platí i záruka, která je buď dána výrobcem, anebo ji musí výrobce zaručit díky tomu, že ji stanovuje stát, z něhož pochází. Minimálně polovina veškerého nabízeného zboží se prodává pomocí dražby. V políčku Current Bid si naleznete částku, za kterou je zboží momentálně prodáváno. Vpravo od každého zboží je pole, ve kterém se odpočítává čas, který ještě zbývá do konce té či oné aukce. Když budete chtít přihodit a přiblížit se tak možné koupi, tak dáte Place Bid. Rozhoduje většinou poslední minuta dražby, kdy se přihazuje asi nejvíce peněz. Nepatříte-li mezi příznivce dražeb, tak není problém si zboží objednat hned. Stačí jen kliknout na Buy it now a zboží je vaše hned.

Poté co nějakým způsobem zboží získáte, dojde vám email o tom, že jste vyhráli aukci a zboží je vaše. Po zakliknutí Pay now v emailu se dostanete zpět na eBay a potvrdíte nákup. Po zakliknutí continue se dostanete na stránky Paypal. Pomocí Confirm Payment zaplatíte a peníze se odešlo přímo na účet příjemce. Poplatky pro eBay jsou zahrnuty v ceně zboží.

Zapomenout bychom také neměli na daně. Nákupy pocházející ze zemí Evropské unie jsou oproštěny od platby cla a daní. Produkty ze třetích zemí, jejichž cena přesahuje hodnotu 22 Eur, jsou procleny, což má vliv jak na celkovou cenu, tak také na délku doby dodání. Jakmile zboží dorazí k vám domů, tak si jej vybalíte a měli byste ohodnotit prodejce.

Doporučujeme

Aukro.cz aukce
Aukro aukce
Dámské prádlo levně
Facebook.com
Půjčky
jak funguje powerball?

eBay aukce

Internetová aukce je fenoménem, jenž proměnil všechny staré krámy na obchodovatelné položky. Není jiné místo na internetu, kde by se dalo nakoupit a prodat takové množství věcí. Platby probíhají pomocí kreditních karet nebo systémů PayPal, BidPay či MoneyBookers. K nakupování či prodávání je nutné zaregistrovat uživatelský účet. Díky tomu je možné přiřadit nakupujícím, resp. prodávajícím kladné, neutrální či záporné komentáře. Podle počtu kladných komentářů lze vysledovat solidnost eBayera. Je vhodné také zkontrolovat přihlašovací jména komentujících, jelikož se může u nesolidního prodejce jednat o vygenerované pozitivní komentáře. Díky velmi široké nabídce zboží od prodejců z celého světa lze přes eBay koupit či prodat prakticky cokoliv. Kromě klasického aukčního „přihazování“ lze využít možnosti „Buy It Now“, což znamená nakoupit zboží okamžitě za stanovenou cenu. Klasická aukce může trvat několik dní, ale cena nemusí hranice ceny stanovené pro „Buy It Now“ dosáhnout.

Aukcezdarma.cz

Stránky "Aukce zdarma" se věnují aukčnímu portálu eBay, který působí téměř po celém světě, od roku 2010 i v Česku jako eBay.cz. Připravili jsme pro vás podrobné informace o eBay.com, obchodování na eBay a také otázky ohledně bezpečnosti aukcí na eBay.